Pár chlebových receptů

Pohled do staročeské kuchyně nás opravňuje tvrdit, že naši předci byli nejen velkými jedlíky, ale také velkými labužníky. Množství dochovaných kuchařských předpisů překvapuje svou bohatostí i fantazií úprav. Přinášíme proto hrst kuchařských receptů na pokrmy připravované z chleba anebo s jeho přídavkem. Současně je to návod, jak efektivně a zároveň velmi chutně zužitkovat zbylý chléb v dnešních domácnostech. A jestliže byly pokrmy z chleba oblíbené u našich předků, jistě budou chutnat i nám, strávníkům 21. století… Vyzkoušejte to!

PIVNÍ POLÉVKA S CHLEBEM – GRAMATIKA

(podle M. D. Rettigové)

Rozkrájej chleba do hrnku, aby bylo něco přes polovic, pak na něj nalij studené pivo, přidej trochu kmínu, osol to a nechej vařit, až se chléb rozvaří.

Do jiného hrnku vraz 3 vejce, dej k nim kus másla, 3 dkg cukru a koflíček husté kyselé smetany, dobře to rozmíchej, pak to vlij do polévky a nechej ji za ustavičného míchání ještě chvilku povařit a polévka je hotova. 

Kdo ji chce mít přikyslou, může do ní přimíchat několik lžic vinného octa a přidat cukru.

Takto se může dělat i polévka z vody místo piva, jenže se místo kyselé smetany vezme sladká a cukr se vynechá. Pak se jmenuje žebrácká polévka.

CHLEBÁKY

1/2 staršího chleba, 2 mrkve, plátek celeru, 200–300 ml světlého piva, 3 vejce, 8 stroužků česneku, hrst majoránky, hrst čerstvého libečku nebo petrželky, mletý kmín, sůl, pepř, olej na smažení

Podle tvrdosti chleba nalámeme na drobné kousky nebo jej nastrouháme a zalijeme pivem. Chlebové těsto smícháme se strouhanou mrkví, celerem, drceným česnekem, spojíme vajíčky, okořeníme kmínem, majoránkou, solí a pepřem.

Pečeme na oleji dozlatova jako bramboráky nebo v dobře rozpáleném lívanečníku. Mohou se jíst jen tak samotné nebo jako příloha k masu.

CHLEBOVÉ ŘÍZEČKY

4 silné plátky staršího chleba, 120 g dlouhých jemně krájených plátků slaniny, 1 cibule, 3 vejce, 100 g hladké mouky, 100 g strouhanky, sůl, olej na smažení

Starší chleba nakrájíme na silnější plátky, ty pak na špalíčky nebo hranolky, které obalíme do plátků slaniny. Cibuli nakrájíme na klínky a vsuneme ji pod slaninu. Řízek osolíme, opepříme, obalíme v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Ve vejcích a strouhance obalíme alespoň dvakrát. Takto obalené řízečky smažíme z obou stran dozlatova.

CHLEBOVÝ DORT

6 žloutků, 8 bílků, 200 g pískového cukru, 80 g přesátého strouhaného chleba, 1/4 lžičky skořice, 1 tlučený hřebíček, kůra z 1 citronu, 200 g mletých ořechů, 1 lžíce kakaa, 15 g másla a přesátá strouhanka do formy, pikantní zavařenina

Žloutky utřeme s cukrem do pěny. Pak přidáme chléb smíchaný s ořechy, kakaem, skořicí, hřebíčkem a citronovou kůrou a lehce vmícháme sníh z bílků. Hmotu vložíme do vymazané formy vysypané strouhankou a pečeme mírně 45 minut. Hotový vychladlý dort rozkrojíme, namažeme zavařeninou a povrch potřeme citronovou polevou.

SELSKÁ CHLEBOVÁ POLÉVKA

1¼ l vody, 200 g tvrdšího chleba, 40 g másla, 60 g kořenové zeleniny, 1 menší cibule, sůl, mletá sladká paprika, kmín, stroužek česneku, 1–2 vejce, petrželka

V hrnci rozpálíme máslo, přidáme chléb nakrájený na menší kousky (více kůrek než střídky), na nudličky nakrájenou zeleninu, nadrobno nakrájenou cibuli a rozdrcený česnek a vše trochu osmahneme. Přidáme lžičku papriky, zamícháme, zalijeme vodou, osolíme, okmínujeme a vaříme, až se chléb rozvaří. Nakonec do polévky vlijeme rozkvedlaná vejce a za stálého míchání necháme srazit. Do talířů rozdělíme petrželku a zalijeme polévkou.

ZAPEČENÝ OBLOŽENÝ CHLÉB

1 bochník chleba, 125 g másla, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, salám (měkký nebo suchý podle chuti), tvrdý sýr, vajíčko, cibule a zelenina podle chuti (nejlépe rajčata či papriky)

Chléb rozdělíme na tenké plátky, asi 1,5 cm, co nejvíce dolů, je ale důležité chlebík neproříznout, bochník musí zůstat pohromadě. Na másle orestujeme česnek a přidáme sůl a pepř a poté necháme vychladnout.

Když máslo s česnekem vychladne, potřeme z obou stran všechny krajíce. Poté mezi krajíce naskládáme vše, co máme připravené a co nám šmakuje. Sýr můžeme dát plátkový nebo nastrouhat, smíchat s vajíčkem. Povrch chleba rovněž potřeme směsí másla s česnekem.

Poté chlebík zabalíme do alobalu, dáme na plech a šup s ním do trouby. Pečeme na 200 o C asi 20 minut, poté rozbalíme a ještě asi 10 minut dopečeme, chléb musí mít křupavou kůrku.

Po upečení rozřežeme na plátky.

CHLEBOVÝ PUDINK

90 g strouhaného chleba, 5 lžic rumu, 50 g másla, 4 žloutky, 90 g cukru, 30 g loje, 20 g citronátu, 20 g kandované pomerančové kůry, 50 g rozinek, na špičku nože skořice, špetka tlučeného hřebíčku, tuhý sníh ze 4 bílků

Rozstrouhaný chléb polijeme rumem. V míse utřeme máslo s cukrem do pěny a přidáme jeden žloutek po druhém. Potom přimícháme na kostičky nakrájený ledvinový lůj, na jemné nudličky nakrájený citronát a kandovanou kůru, přebrané a vyprané rozinky, rumem navlhčený chléb a nakonec tuhý sníh z bílků. Těsto vlijeme do vymazané, jemnou strouhanou houskou vysypané formy a vaříme v páře zvolna 1 hodinu. Pudink podáváme s třešňovou omáčkou.

CHLÉB PLNĚNÝ MOZEČKEM

3 mozečky, 30 g másla, 20 g cibule, pepř, 2 vejce, olej na smažení, sůl, 16 krajíčků chleba

Mozeček spaříme horkou vodou a odblaníme. Vložíme jej na pánev s olejem spolu s drobně nakrájenou cibulí, osolíme a mícháme do kaše. Mozeček rozetřeme mezi dva tenké chlebové krajíčky. Potom je namáčíme v osolených, rozkvedlaných vejcích a rychle opečeme po obou stranách na tuku dozlatova. Podáváme s mrkvovým salátem. Chléb může být čerstvý, ale i starší.

ČESNEKOVÝ CHLÉB S VEJCI (pro 1 osobu)

1 krajíc chleba, 2 stroužky česneku, sůl, olej, 2 vejce

Na oleji opečeme silnější krajíc chleba dozlatova. Potom jej potřeme česnekem utřeným se solí. Nakrájíme jej na větší kostky a dáme na čistou pánev. Chléb je již nasáklý olejem, pánev proto nemastíme. Zalijeme rozkvedlanými vejci a promícháme vidličkou do zhoustnutí vajec. Podáváme s celerovým salátem. 

CHLEBOVÉ KNEDLÍKY

1 cibule, olej, ztvrdlé kostičky z půlky chleba rozdrtit, 2 vejce, šálek vody nebo mléka, žitná mouka na zahuštění, 2 hrsti hladkolisté petrželky, muškátový oříšek, pepř, sůl

Cibuli nakrájíme na kostičky a na oleji ji osmahneme dozlatova, přidáme ji do mísy k nadrcenému starému chlebu, stejně tak vejce, mléko, asi 4 lžíce mouky, nasekanou petrželku a koření. Směs promícháme a podle potřeby ještě zahustíme moukou tak, aby se z ní daly tvarovat knedlíky. Těsto necháme odstát 15 minut, pak z něj tvarujeme koule ve velikosti tenisových míčků a vaříme je v osolené vodě 8 minut.